Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosinec a tlusté střevo...jak to souvisí?

V tomto měsíci se zaměřujeme stále více na své nitro, meditujeme, bilancujeme všechno, ale měli bychom se věnovat i svému tělu a přehodnotit bychom měli i svou stravu, vánoce, které patří k tomuto měsíci jsou spojené hodně s cukrem, pokuste se ho nahradit anebo snažte se konzumovat cukrovinky v menší míře a více se hýbejte...

Proč?

S koncem roku, s posledním měsícem, prosincem, souvisí naše TLUSTÉ STŘEVO, které odvádí náš "odpad" z  těla ven,je tedy správné, aby toto střevo bylo čisté a funkční.

Oslabené tlusté střevo se nejprve projeví jakýmsi kručením ve střevě, jakoby nám to dávalo najevo, ž se máme postarat o nápravu, většinou ale nic neděláme. Poté může nastoupit zácpa či průjem, podle toho k čemu máme větší dispozice.

Tlusté střevo souvisí i s naší celkovou imunitou a pokud se nestaráme o nápravu včas, když nás střevo začalo varovat, dochází k oslabení imunity těla.

Oslabená imunita se projeví rýmou, náchylností sliznic k otékání, ale i praskáním žilek v nose a následným krvácením z nosu, ale i bolesti hlavy a migrény, bolesti bederní a křížové části páteře a nebo opar na dolním rtu.

Jak vše vrátit do rovnováhy a jak vše napravit?

Zamysleme se nad tím, zda jíme správně, zdravě, zda do našeho jídelníčku patří denně zelenina, cibule, kapusta, pórek, a ovoce, třeba jablka a nebo fíky, dostatek vlákniny, ovesné vločky, otruby, čočku, vlákninu  jak rozpustnou, tak nerozpustnou, ale jestli i dostatečně přijímáme vodu...

Teď když už je venku zima, mysleme na prokrvení celého těla a prospějeme i našim střevům, třeba čajem se zázvorem.

Čaj si můžeme obohatit fenyklem či anýzem a mysleme na to, že mléčné výrobky mnohdy zahleňují střevo, takže opatrně v zimě s nimi.